Co se potravy týče, mám takové oblíbené motto, že každý má konzumovat to, co mu dělá dobře a co ho činí šťastným. Vždyť jídlo, to je osa našich sociálních rituálů, každodenní podnět k hovoru, oblíbené téma chytrých článků na novinky.cz, figuruje v systému odměn /alespoň v tom mém skutečně výrazně/, gigantický průmyslový kolos a spoustu dalšího. Tímto krátkým úvodem bych jen chtěla naznačit, že tento článek nemá za cíl vyvolat diskuzi o veganství ani o ničem spřízněném a nesnaží se v žádném případě nikomu nic nutit. Je to skutečně jen a pouze vegerecept, který by rád sloužil jako návod, nebo alespoň inspirace. Každý inteligentní čtenář si jistě říká, že tento úvodní okec je navýsost zbytečný, ale vítejak, internety jsou plné nepochopení, takže pro sichr.

Chtěli jsme natočit jednoduché food porn, které by bylo vizuálním doprovodem k psanému receptu a které by ukázalo, že vegestrava není jen futrování klíčků a zrní. Zde je tedy náš první pokus, ze kterého jsem poměrně nekriticky nadšená, ale pár „ale“ se přeci jen našlo a do přístě je snad vychytáme. Ve videoreceptu záměrně nejsou žádné instrukce, neb jsem chtěla čisté, ničím nerušené záběry, ale podle prozatimních ohlasů nejspíš praktičnost zvítězí nad původní vizí a další videa již budou s nějakými nenápadnými pokyny, nebo alespoň poznámkami ve smyslu co-čeho-kolik.

Tak dnes Bánový koláč, 100% vegan.

Potřebujeme: 1 hrnek polohrubé mouky; 1 hrnek mouky špaldové, půl hrnečku cukru třtinového, nebo jiného, podle vašich osobních preferencí; 2 lžíce kukuřičného škrobu a 2 vrchovaté lžičky jedlé sody. Špetku soli, skořice a muškátový oříšek podle chuti. Dále pak 1/3 hrnku oleje, 1/3 hrnku sojového mléka, tofu silken, nebo běžné hrubší, které dobře rozmixujeme s trochou sojového jogurtu a 3 velké, dobře zralé banány. A půl tabulky vysokoprocentní čokolády, pokud jsme byli hodní.

Postup je prostý. Suché ingredience dobře promícháme a smísíme s ingrediencemi mokrými, rozmačkanými banány, nasekanou čokoládou., aneb viz. video. Pečeme asi 40 minut na 180, poté troubu vypneme, formu nevyjímáme a necháme asi 10 minut svému osudu, když trouba chladne. Koláč pak za opatrné manipulace vytáhneme a necháme úplně vychladnout na roštu. Až pak sejmeme formu, mmm aaa, krájíme a mmmm aaaa jíme.

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte článek

Dania