Perlátor na vodovodní baterii: cesta, jak ušetřit za vodu

Ze všech stran slyšíme, že vody ubývá. Zároveň je její cena někde už docela vysoko [porovnejte si ceny vody v ČR]. A to přesto, nebo i částečně proto, že za posledních 20 let jsme se s ní v Česku naučili dobře šetřit a spotřebu snížili na polovinu. A jednou z cest k úspoře a tím i nižším účtům jsou perlátory. Že nevíte, co co jde?

Co je perlátor

Podle Wikipedie je perlátor „součást vodovodní baterie, která na jejím konci zajišťuje provzdušnění vody a souvislý vodní proud bez cákání.“ Už se chytáte?

Perlátor Hihippo

Perlátor Hihippo

zpět k menu ↑

Jak funguje?

Úsporný perlátor na konci kohoutku zajišťuje, že se díky mechanickým zábranám z kovových sítěk s malými oky sníží objem vody, který proteče za určitou dobu. Na kvalitu vašeho mytí to prakticky nemá vliv, ale na spotřebu velký. Zároveň dochází k omezení stříkání a zachytávání nečistot.

Slabá stránka konstrukce? Na kovových částech se usazuje vodní kámen. To výrobci vyřešili použitím plastů.

Podívejte se, jak fungují české perlátory Watersavers.

 

zpět k menu ↑

Kolik uspoří

Běžný průtok vody v baterii bez redukce je 12 až 15 litrů během jedné minuty. Perlátor toto množství omezí na 6 litrů. Existují ale i modely, které omezí průtok ještě víc a lze jej i regulovat podle potřeby.

U typické české rodiny tak lze ušetřit i 10 tisíc litrů vody ročně. To odpovídá klidně 1 600 korunám za vodu. A to už je částka, o kterou je vhodné se zajímat. Koneckonců, podívejte se sami.

To vypadá jako hezká úspora, co říkáte? Koupit je můžete zde.

zpět k menu ↑

Jak vybrat úsporný perlátor?

Při výběru musíte vědět, jestli chcete perlátor s vnějším či vnitřním závitem. Jak poznat, který z těch dvou potřebujete? Jednoduše odmontujte ten stávající a pokud:

  • máte závity zvnějšku, potřebujete typ M24x1
  • máte závity zevnitř, potřebujete typ M22x1

Kdybyste si náhodou nebyli úplně jistý, máte štěstí, protože existuje i univerzální typ RA6 22/24U od české značky Watersavers.

Watersavers RA6 22/24 U

Watersavers RA6 22/24 U

Pro určitá využití, například v kuchyni na mytí nádobí, se vám mohou hodit výkyvné perlátory. Například český Watersavers RA6 24V za cenu lehce přes 500 Kč nebo cokoliv od asijské značky Hihippo s redukcí T610. Ta vás přijde jen na 179 korun, ale musíte už mít některý z jejich perlátorů.

Existují i modely pro místa, která navštěvuje veřejnost a hodí se tak i antivandal úprava.

zpět k menu ↑

Výhody a nevýhody

Výhody:
  • Snadná montáž
  • Úspora peněz

Nevýhody:
  • Nutnost zakoupit na všechny kohoutky

zpět k menu ↑

A co ceny?

Perlátory s možností regulace koupíte už od 159 korun. Ty nejdražší pak stojí lehce přes 500 Kč. Životnost například u Watersavers je 20 let. S výše uvedenou úsporou je návratnost zaručená a rychlá.

 

We will be happy to hear your thoughts

Komentujte článek

Dania